Newsletter Programu Strategicznego
26-600 Radom, ul. K. Pułaskiego 6/10
tel. centr.: (+48) 48 364-42-41
fax: (+48) 48 364-47-60
instytut@itee.radom.pl
Szanowni Państwo,
Z przyjemnością prezentujemy informacje o rozwiązaniach opracowanych w Instytucie Technologii Eksploatacji — Państwowym Instytucie Badawczym.
Badanie rekuperatora
System przeznaczony jest do badania efektywności odzysku ciepła w rekuperatorach stosowanych w instalacjach wentylacyjnych nowoczesnych budynków. Pozwala na dokładną i kompleksową ocenę sprawności rekuperatorów wpływającej bezpośrednio na zapotrzebowanie energii zużywanej do zapewnienia warunków komfortu cieplnego w budynkach. Składa się z dwóch komór kalorymetrycznych przygotowujących powietrze o odpowiednich parametrach symulujących warunki cieplne i wilgotnościowe panujące w pomieszczeniu oraz na zewnątrz budynku. Strumienie powietrza przepływające przez badany rekuperator między komorami odtwarzają rzeczywiste warunki pracy, co pozwala na wyznaczenie sprawności temperaturowej i wilgotnościowej wymiennika ciepła.
Urządzenie umożliwia:
Kontakt:
dr inż. Andrzej Zbrowski, tel. 48 36 49 304
andrzej.zbrowski [ at ] itee.radom.pl
Wykorzystanie cieczy obróbkowych ETOKOL
Ciecze obróbkowe ETOKOL są wytworzone na bazie oczyszczonej gliceryny, powstającej w procesie produkcji biopaliw oraz pakietu dodatków funkcjonalnych. Nie zawierają metali ciężkich, fenoli i chlorowcopochodnych oraz lotnych substancji organicznych. Ciecze ETOKOL są przeznaczone do obróbki skrawaniem (toczenie, frezowanie, wiercenie, struganie) elementów ze stali, żeliwa i stopów miedzi.
Wytworzone na bazie koncentratów ciecze charakteryzują się wysokim stopniem biodegradacji, wynikającym z rodzaju zastosowanej bazy i dodatków uszlachetniających, bardzo dobrymi właściwościami smarnymi i wysoką odpornością na działanie mikroorganizmów. Dobrze zabezpieczają przed korozją, nie wykazują tendencji do pienienia i należą do produktów przyjaznych dla otoczenia.
Kontakt:
dr inż. Elżbieta Rogoś, tel. 48 36 49 282
elzbieta.rogos [ at ] itee.radom.pl
Komora ciśnieniowa typ KCF-3
Komora ciśnieniowa o pojemności ok. 600 dm3 ma kształt leżącego walca o średnicy wewnętrznej 800 mm i długości wewnętrznej 1200 mm. Zewnętrzna wężownica została zastosowana do podgrzewania glikolem płaszcza komory. Termohigrometr pozwala na pomiar wilgotności względnej i temperatury wewnątrz komory w całym zakresie ciśnień. Układ pomiarowo-sterujący jest zrealizowany za pomocą sterownika PLC z Webserwerem, co pozwala na zdalną kontrolę pracy komory. Z komorą dostarczane jest oprogramowanie monitorujące jej pracę.
Procesy możliwe do przeprowadzenia w komorze:
Wymienione procesy można prowadzić łącznie lub oddzielnie. Istnieje także możliwość zaprojektowania ich sekwencji.
Przeznaczenie komory:
Kontakt:
dr inż. Jacek Wojutyński, tel. 48 36 49 313
jacek.wojutynski [ at ] itee.radom.pl